SAĞ REKLAM 2 -KEŞAN BİRLİK
AŞKI KADRAJ- sidebar sağ taraf 3
  • DOLAR

    Alış:5.2767 Satış:5.2814
  • EURO

    Alış:5.9613 Satış:5.9676
  • ÇEYREK

    Alış:357.18 Satış:365.23
21 Haziran 2018, Perşembe 17:18 | 1456 kez okundu | A+ | A-

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AK PARTİ İL BAŞKANI CÜNEYT YÜKSEL'E CEVAP VERDİ

Ramazan Bayramının 1. günü TOKİ Konutlarında çıkan yangında itfaiyenin geç geldiği ve yangına geç müdahale ettiği şeklinde bie açıklama yapan AK parti İl Başkanı Cüneyt Yüksel'e Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak cevap verdi. İddiaların tamamen asılsız olduğunu, itfaiyenin de olay yerine 5 dakikada geldiğini belirten yetkililer İl Başkanı Cüneyt Yükel'in yanlış bilgilendirildiğini belirttiler.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AK PARTİ İL BAŞKANI CÜNEYT YÜKSEL'E CEVAP VERDİ

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel’in, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi hakkında olumsuz algı oluşturmaya yönelik, siyasi amaçlı açıklamalarına cevabımızdır.

15.06.2018 günü saat 20:08'de Malkara ilçesi TOKİ Konutları'nda yangın meydana geldiği ihbarının yapılması üzerine, 20:09'da İtfaiye ekibinin sevki sağlanmış, söz konusu itfaiye ekibi 20:14'te; yani 5 dakika sonra olay yerine ulaşmış ve kazan dairesinde meydana gelen yangına gerekli müdahaleleri olabilecek en kısa süre içerisinde ve en etkin şekilde gerçekleştirmiştir. İtfaiye ekibinin müdahalesi ile yangın kazan dairesi ile sınırlı kalmıştır. Yanma sonucu ortaya çıkan dumandan etkilenen vatandaşlar, itfaiye ekibi tarafından tahliye edilerek sağlık ekipleri tarafından hastaneye ulaştırılmış ve hiçbir can kaybı yaşanmamıştır. Olayla ilgili tüm kayıtlar itfaiye teşkilatımızda mevcuttur.

Yangından etkilenen vatandaşların sevk edildiği Malkara Devlet Hastanesi'nin önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel, "İnşallah bir daha bu tarz olaylar yaşanmaz. İnşallah İtfaiye bundan sonra daha hazırlıklı olur. Gerçekten böyle bir durum varsa çok içler acısı bir durumdayız demektir. Acilen yetkililerin bu konuyla ilgili çalışma yapması gerekiyor" şeklinde sözler söyleyerek, kurumumuz hakkında gerçek dışı ve haksız ithamlarda bulunmuştur. Sayın Yüksel'in bu yaklaşımı, ülkemizin seçime gittiği böyle bir dönemde, siyasi rant uğruna gerçek dışı beyanda bulunulmasından başka bir şey değildir. Genel seçimler ve referandumda dahi Sayın Cüneyt Yüksel, daha fazla oy toplama hesabıyla Büyükşehir Belediyemizi ve ilçe belediyelerimizi hedef alan açıklamalar yapmaktadır. Yaşanan son durum da alışkanlık haline getirdikleri karalama politikasının bir uzantısıdır.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bir hususa özellikle dikkat çekmek istiyoruz: Göreve geldiğimiz 2014 yılından bu yana İtfaiye teşkilatımızı geliştirmek ve güçlendirmek adına çok kapsamlı çalışmalar yaptık. İtfaiye teşkilatımızı çağımızın en ileri teknolojisine sahip araç ve ekipmanlarla donattık. Personelimize en modern eğitimleri verdik. Yangın veya ihtiyaç duyulan diğer hallerde müdahale etme süremizi kısalttık. En etkin müdahale tekniklerini uygulamaya geçirdik. Kurumumuzun bu anlamdaki başarısı, civar iller ve hatta komşu ülkeler tarafından görülmekte ve takdir edilmektedir.

Malkara ilçesi TOKİ Konutları'nın kazan dairesinde meydana gelen yangına da 1 adet çok maksatlı itfaiye aracı, 1 adet merdivenli itfaiye aracı ve 5 personel ile 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde müdahale edilmiştir. Bodrum, zemin ve zemin üstü üç kattan oluşan binanın kazan dairesinde meydana gelen yangın olayına, eş zamanlı olarak müdahale eden ekiplerimizden 2 personelimiz, çok maksatlı itfaiye aracı ile yangın söndürme çalışmasını yaparken, 2 personelimiz, zemin üzeri 1. kattan yardım isteyen 1 erkek, 2 kadın ve 2 bebeği tahliye etmiştir. 1 personelimiz de bina içerisinde hasta vatandaşların bulduğu bilgisinin verilmesi üzerine tam teçhizatlı olarak bina giriş kapısından girerek daire içlerini kontrol etmiştir. Koah hastasının bulunduğu odada duman olmadığı için personelimiz olduğu yerde beklemesini, kendisine "solunum cihazı" getireceğini söyleyerek, şeker hastası olan bir diğer vatandaşımıza refakat ederek binanın iç merdivenlerinden aşağıya indirmiştir. Aynı personel itfaiye aracından solunum cihazını alarak tekrar koah hastası vatandaşımızın yanına çıkarak solunum cihazından yararlanmasını sağlamış ve söz konusu vatandaşı sırtına alarak aşağı indirmiştir.

Tahliye işlemi gerçekleştirilirken, kazan dairesindeki yangın söndürülmüş ve binada güvenli bir ortam sağlanmıştır. Tüm bu işlemler 10 dakikada tamamlanmıştır.

Ekiplerimiz kendilerine verilen eğitim doğrultusunda en etkin ve verimli şekilde gerekli müdahaleleri yaparken, olay yerinde toplanan kalabalığın içerisinde ön plana çıkmak isteyen bazı şahıslar, maksadını aşan bir yaklaşım içerisinde  çerçeve ve kapı kırmak suretiyle vatandaşlarımızın evlerine zarar vermiş ve personelimizin çalışmasını zorlaştırmıştır. Yangın konusunda bilgisiz ve eğitimsiz olan bu vatandaşlar, ortamdaki dumandan etkilenince yine İtfaiye personelimiz tarafından tahliye edilmiştir.

İtfaiye teşkilatı eleştirilirken, yangın konusunda bilgisiz ve eğitimsiz olan bu gençleri kahraman olarak ilan etmek, yaşanabilecek benzer durumlarda gerekli müdahalelerin yapılmasını engelleyecek ve hatta insanların zarar görmesine neden olabilecek tehlikeli bir yaklaşımdır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği her şeyden önce gelir ve bu sebeple hiçbir siyasi hesap için bu tür olaylar amaç haline getirilmemelidir.

Sonuç olarak, İtfaiye ekiplerimizin yangın ihbarından 5 dakika sonra olay yerine ulaşarak ve 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerekli tüm müdahaleleri gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attığı açıktır. İkisi bebek ve ikisi hasta olmak üzere binanın tüm sakinlerinin can güvenliği sağlanarak, 112 sağlık ekiplerine sağlıklı bir şekilde teslim edilmiş olması bunun en somut kanıtıdır.

Yılın 365 günü mesai kavramı tanımaksızın özveriyle çalışan ve yeri geldiğinde vatandaşların can ve mal güvenlikleri uğrunda kendi canlarını tehlikeye atan İtfaiye teşkilatımızın fedakâr personelinin emeklerini yok sayarak hedef alan siyasi nitelikli haksız eleştirileri üzüntüyle karşılamış olup, düşündürücü buluyoruz.

 

Kadir ALBAYRAK

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı

Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
admin@admin.com