• DOLAR

    Alış:7.6999 Satış:7.7045
  • EURO

    Alış:8.9702 Satış:8.9993
  • ÇEYREK

    Alış:742.23 Satış:757.38
02 Şubat 2020, Pazar 23:45 | A+ | A-

OSMAN TURGUTLUGİL " ÇİĞ SÜT FİYATLARI ACİLEN DÜZENLENMELİ"

Malkara Süt Üreticileri Başkanı Osman Turgutlugil süt fiyatlarının acilen düzenlenmesi ve arttırılmasının gerektiğini belirtti.

OSMAN TURGUTLUGİL

   Kurulduğu günden bu yana üreticisini düşünen ve Süt Üreticiler Birliğine çağ atlatan Osman Turgutlugil süt fiyatları ve süt üreticilerinin sıkıntılarını paylaştığı bir açıklama yaptı.

   Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Turgutlugil çiğ süt fiyat artışının üretici maliyetini karşılamadığını, üreticinin kaybının giderek artttığına dikkat çekerek " Bilindiği üzere Ulusal Süt Konseyi’nin 2 Ekim 2019 günü aldığı karar ile, soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı 15 Kasım 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere brüt 2,30 TL/Lt. olarak belirlenmiştir. Ancak 1 Mayıs 2019 tarihinden önce referans fiyatı üzerinden çiğ sütünü satan çiftçimizin eline 2 TL/Lt. + 25 krş süt primi ile toplam 2,25 TL/Lt geçerken, devletin süt prim desteğini 1 Kasım 2019 tarihinde geriye dönük olarak 25 krş’tan 10 krş’a çektiğini ilan etmesiyle üretici, 1 Mayıs 2019 sonrası süt primi desteğiyle eline geçen 2,25 TL/Lt yerine, süt prim desteğiyle birlikte eline 2,10 TL/Lt geçmek zorunda bırakılmıştır.

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK

Ve maalesef 15 Kasım tarihinde açıklanan 2,30 TL/Lt referans fiyatına 10 krş süt primi desteği ile üreticinin eline ancak 2,40 TL/Lt geçmektedir.Süt üreticisi 25 krş süt primi desteğinin devam edeceğini ümit edip biraz olsun sevinecekken, yine hayal kırıklığına uğramıştır. Döviz kurlarının hareketliliği nedeniyle büyük oranda ithalata bağımlı olduğumuz girdilerin fiyatlarındaki yükselişler halen devam etmektedir. Son bir ay içerisinde yem girdilerinde gözle görülür artışlar izlenmektedir.

BİR LİTRE SÜTE KARŞILIK 1.5 KG YEM ALINABİLMELİ

Çiftçimizin üretiminin sürdürülebilir olması için hep söylediğimiz ve uluslararası normlarda da kabul gördüğü üzere, 1 litre süt sattığında en az 1.5 kg yem alabilmesi gerekmektedir.

Yem fiyatlarındaki hızlı artış ve karkas et fiyatının yükselişe geçmesi ile birlikte, 2,30 TL/Lt çiğ süt fiyatı, üreticilerin damızlık hayvanlarını hızla kestirmelerine halen engel olamamakta ve Türkiye’de süt hayvancılığı onarılması çok büyük bir zarar görmektedir.

  Süt Üreticileri Birlikleri olarak dünya yem hammadde fiyatlarındaki artış ve döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak hızla artan ve kontrol edilemeyen yem fiyatları karşısında, yılsonuna kadar sabitlenmiş olan süt fiyatının ülke hayvancılığında tasfiye sürecini hızlandıracağı ve üreticilerin geçmiş yıllardaki zararları telafi edilemediğinden sektörü hızla terk etmeye devam edeceği görülmektedir.

Bu nedenle Tarım Bakanlığımızın acilen Ulusal Süt Konseyi’ni toplantıya çağırıp 2,30 TL/Lt’lik çiğ süt fiyatının yeniden revize edilmesini, süt prim desteğinin arttırılmasını ve yem girdi maliyetlerini azaltacak tedbirlerin bir an önce yürürlüğe konmasını istiyoruz.". dedi..

   Süt Fiyatlarında artış istediklerini belirten Turgutlugil konuyu Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel'e ilettiklerini, konunun takipçisi olacağını söylediğini ayrıca konuyu Tekirdağ ilçelerindeki Süt Üretici Birlikleri ile TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'a ileteceklerini ifade etti.

 

Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
admin@admin.com