Evden eve nakliyat Nakliyat Ümraniye Nakliyat Depolama Uluslararası nakliyat Uluslararası evden eve Nakliyat Yurtdışı Kargo
SAĞ REKLAM 2 -KEŞAN BİRLİK
AŞKI KADRAJ- sidebar sağ taraf 3
 • DOLAR

  Alış: Satış:
 • EURO

  Alış: Satış:
 • ÇEYREK

  Alış: Satış:
15 Ağustos 2018, Çarşamba 12:50 | 438 kez okundu | A+ | A-

SAROS İÇİN EMEK VEREN ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

Sazlıdere’ye kurulacak FSRU İskelesi ile ilgili Keşan kent Konseyi öncülüğünde oluşturulan Kent, Çevre ve Ekoloji Çalışma Grubu gerçekten büyük bir gayret ile çalışmalara başladı.

SAROS İÇİN EMEK VEREN ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

4 Ağustos 2018 Cumartesi günü de Erikli’de başlatılan imza kampanyası ile birlikte bir bildiri sahildeki vatandaşlara dağıtılarak Saros’un başına gelecek tehlikeye dikkat çekilmeye çalışıldı.

                      Burada yazlıkçılardan Mürşide Çoban ve bir grup büyük emekler harcayarak, bu imza kampanyasına ve bildiri dağıtılmasında büyük gayret sergiliyorlar. Bu gönüllü çevre grubu tatillerini bir kenara koyarak, imza kampanyası ve bildiri dağıtımını gönüllü olarak 31 Ağustos’a kadar devam ettirecekler.

                      Çoban, bu çalışmaları ile ilgili bir açıklama yaparak çalışmalarını şöyle anlattı. “Bu çalışmaya 3 kişi başladı. Keşan Kent Konseyi’nin aldığı kararlar doğrultusunda Erikli’de nasıl bir çalışma yapabileceğimizin fizibilite çalışmasını yaptık.

                      İlk olarak esnafı tek tek gezdik konuyla ilgili bilgilendirdik. Bilgilendirme formumuzu ve imza föylerini bırakarak desteklerini istedik. Sonrasında site yöneticilerini ve nüfuzlu kişileri ziyaret edip destek olmalarını rica ettik. Materyallerimiz tamamlandığında da çalışmaya başladık.

                      Ben, Hüseyin Kumaş ve Metin Gümbüşoğlu 2 Ağustos Perşembe günü imza toplamaya başladık. Gökçetepe’den Sayın Canan Cihantimur’da bizlere destek verdi.

                      Biz üçümüz sürekli alanda olduk. Diğer taraftan gönüllü arkadaşlarla birlikte dönüşümlü olarak siteleri ve sokakları kapı kapı gezip, her kişiyi çevirerek imza topladık.

                      Diğer taraftan da bize destek olan esnaf müşterilerinden imza toplayıp bize ilettiler. Her akşam çarşı içinde 2 nokta stand kurmaya devam ediyoruz.

                      3-4-5 Ağustos’ta Erikli’de yapılan Trakya Müzik Festivali bizim için imza toplamak anlamında büyük şans oldu. Konser alanı girişine kurduğumuz standımızda gündüz 12.00’den gece 24.00’e kadar aralıksız imza topladık. Yaklaşık 10 bin imzayı buradan aldık.

                      Aynı zamanda 4 Ağustos 2018 Cumartesi günü bir basın açıklaması yaptık. Arkasından tüm grupla sahile inerek imza toplamaya devam ettik. Sahilde bir yandan da çöplerin kumsala atılmamasını isteyerek ve çöpleri toplayarak sahilin temizliğine dikkat çektik.

                      Sahil çalışmamızda yaklaşık 15 kişi ile gelen Gökmen Dinçer önderliğindeki ekip de bizlere büyük destek oldu.

                      Bu çalışmalarımızın medyada yer alması ve sanatçı Haluk Levent’in 27 Ağustos’ta bize destek olmak için vereceği 13 saatlik büyük konseri duyurması halkın dikkatini çekti ve duyarlılığı arttırdı.

                      Amacımız Saros Körfezi’nin kirlenmesine izin vermemektir. Yatırımlara karşı değiliz ama kendi kendini temizleme özelliğine sahip olan Saros’un dış etkenlerden kaynaklı kirlenmeyi kaldıramayacağını düşünüyoruz. FSRU Liman Projesi’nin Saros dışında başka bir yere yapılmasını savunuyoruz. Halen tüm ekip arkadaşlarımızla imza toplamaya devam ediyoruz. Erikli’ye yakın yerleşim yerlerindeki çevre gönüllüleriyle irtibat kurarak kampanyaya devam ediyoruz. 31 Ağustos’a kadar da imza toplamaya devam edeceğiz.

                      Bu projeye neden karşı olduğumuzu da aşağıdaki açıklamamızda bulabilirsiniz.

 • 100.000 tonluk gemiler Saros Körfezi'nin altını üstüne getirecek, oluşan dalgalar sualtı ve kıyı zeminini bozacaktır.
 • Gemiler her demir attığında yaklaşık 5 tonluk çapaları deniz dibindeki tüm canlılara zarar verecektir.
 • Gemilerin her manevrasındaki pervanelerin itme gücü deniz suyunu harmanlayarak girdaplar, akıntılar oluşacaktır. Deniz dibi canlıları yok olacaktır.
 • Boru hatları tarımsal arazilerden geçeceği gibi daha çok ormanlardan geçecektir.Dolayısıyla bölge tarımına ve yüzlerce, binlerce ağacın kesilmesine neden olacaktır.
 • Balıkçılık ve Kızıldenize eş değer dip güzelliği olan Saros'umuz da dalış turizmi etkilenecektir.
 • Olası deniz kazalarında petrol sızıntıları körfezi katledecek.
 • Gemiler kirli sintine sularını, tüm atıklarını denize boşaltarak sahili kirletecektir.
 • Hatta gemi sektörüne ait rafineri ve gemi sökme gibi başka faaliyetlerinde önü açılmış olacaktır. Dolayısıyla İzmit, Aliağa, İskenderun körfezi gibi balçık haline dönmesi kaçınılmazdır.
 • Dev kargo gemilerinin 12 ay sürekkli sığ körfez sularında karaya oturma ihtimali, gemi kazaları oluşma ihtimali yüksektir.
 • Saros Körfezi aktif fay hattı üzerindedir. Deprem bölgesidir. Olası depremde vereceği tahribaat açık ve nettir.
 • Tüm bu nedenlerle yer altı ve yer üstü ekolojik denge bozulacak köylüye, çiftçiye ve balıkçıya tüm halka telafisi imkansız zararlar verecektir.

Tüm bölge halkını Saros’a destek olmak için çalışmaya ve mücadele etmeye davet ediyoruz.

      Bize bu süreçte destek veren ve aşağıda isimleri bulunan ve emeği geçen tüm Erikli kadrosuna da gönülden teşekkür ediyoruz.

      Erikli Kadrosu’nda yer alan gönüllüler şöyle;

      Necla Ünlü

      Salih Ünlü

      Sevim Alpaslan

      Ali Rıza Alpaslan

      Meysa Koç

      Mevlüt Çalhan

      Özkan Tunç

      Tuğçe Tunç

      Rıza Dinçer

      Dursun Gürbüz

      Hatice Kumaş

      İbrahim Çoban

            Hüseyin Çoban

            Sude Çoban

            İrem Çoban

            Ataberk Çoban

            Talha Berk Vurucu

            Öznur Vurucu

            Eren Celaloğlu

            Ömercan Karaibiş

            Efekan Karaibiş

            Emine Gümbüşoğlu

            Simge Gümbüşoğlu

            Şenay Uzun

            Ulaş Uzun

            Sıla Karadeniz

            Melis Erarslan

            Nuray Adıyaman

            Melek Yıldız

            Ece Sığınmış

 

 

Habere Ait Resimler

Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
admin@admin.com