Evden eve nakliyat Nakliyat Ümraniye Nakliyat Depolama Uluslararası nakliyat Uluslararası evden eve Nakliyat Yurtdışı Kargo
SAĞ REKLAM 2 -KEŞAN BİRLİK
AŞKI KADRAJ- sidebar sağ taraf 3
  • DOLAR

    Alış:5.5433 Satış:5.5511
  • EURO

    Alış:6.2854 Satış:6.2977
  • ÇEYREK

    Alış:382.45 Satış:391.35
17 Mart 2018, Cumartesi 12:39 | 2982 kez okundu | A+ | A-

TEKİRDAĞ'IN ŞEHİTLERİNE SAYGISIZLIK..

Çanakkalede bulunan Şehitliklerde daha önceleri 57. Alay ve Tekirdağlı Şehitlerin isimleri bulunuyordu. Son yıl yapılan araştırmada Çanakkaledeki bu isimlerin ve Tekirdağ isminin kaldırıldığı görüldü. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi de bununla ilgili bir Basın açıklaması gerçekleştirdi.

TEKİRDAĞ'IN ŞEHİTLERİNE SAYGISIZLIK..

57 Alay’a İhanet, 622 Şehidimize Hakaret

Çanakkale 57. Şehitliğinde, 57. Alay askerlerinin önemli bir bölümünü teşkil eden Tekirdağlılar yok sayıldı.

Geçtiğimiz sene Çanakkale 57. Alay Şehitliğindeki sembolik taşlar bu yıl değiştirilerek üzerlerindeki Tekirdağlı şehitlerin isimleri kaldırıldı ve yerine farklı isimler konuldu. Yine şehitlik içerisindeki duvar üzerinde bulunan 57. Alay şehitlerinin listesinde tek bir Tekirdağlı şehidin bile ismine yer verilmedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof.Dr. Tamer Dodurka’nın 18 Mart öncesi Belediyemiz adına yaptığı incelemede tespit edilip başkanlığımıza iletilen bu durumun iyi niyetli hiçbir açıklaması olamayacağı gibi bu isimlerin kaldırılması Çanakkale Savaşlarında Atatürk’ün başarılarını gölgeleme, itibarsızlaştırma çabalarının bir parçası olarak telakki edilmektedir.

Çanakkale Kara Savaşların simgesi haline gelen ve çoğu şehit düşen 57. Alay Atatürk tarafından, 1 Şubat 1915’de, Tekirdağ’da, Tekirdağ ve ilçelerinden de gelen kişilerle birlikte oluşturulmuştur. 22 Şubat 2015 tarihinde sancağını alan 57. Alay gemiyle Tekirdağ’dan yola çıkarak Eceabat’taki Ordugâhta İstanbul’dan gelen 72 ve 77. Alaylarla bir araya gelmiştir. Bu üç alay Atatürk’ün komutanı olduğu 19. Tümeni teşkil etmiştir.

Savaşın başladığı 25 Nisan’dan itibaren gösterdiği kahramanlıklar neticesinde mevcut alaylar içerisinde birinciliğin göstergesi olarak 57. Alay Sancağına nişan verilmiştir. Genel Kurmay Başkanlığınca açıklanan rakamlara göre Çanakkale Savaşı’nda çoğu 57. Alay mensubu olan Tekirdağlı şehit sayısı 622’dir.

Türkiye’nin önsözü olarak nitelendirilen Çanakkale Savaşlarının da önsözü 57. Alay’ımız, onun da önsözü Tekirdağ ve Tekirdağlılardır. Şu husus bilinmelidir ki; kimse bu şehitlerimizin isimlerini unutturmaya muvaffak olamayacaktır. 2015 yılında, yani Çanakkale Savaşlarının 100. yıl dönümünde belediyemiz uluslararası bilim çevrelerinin de katıldığı “Çanakkale Savaşlarında Tekirdağ” konulu, üç gün süren bir sempozyum düzenlemiş, sempozyumda Çanakkale Savaşlarında ve 57. Alayda Tekirdağlıların önemi vurgulanmış ve “Çanakkale Tekirdağ’dan Başlar” sloganının bilimsel alt yapısı oluşturulmuştur.

Kamuoyumuzun yakından bildiği gibi, her yıl 26, 27, 57. Alayları Yaşatma, Araştırma Gönüllüleri Yardımlaşma Derneğinin organizasyonuyla 13 Mart tarihinde Tekirdağ’dan Eceabat’a doğru yolan çıkan gönüllülerinin de çoğunluğu, özündeki gibi Tekirdağlılardan oluşmakta ve Belediyemizce desteklenmektedir.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağlı sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte konunun takipçisi olacak ve şehitlerimize yapılan bu haksızlığın arkasını bırakmayacaktır.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı

 

Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
admin@admin.com