• DOLAR

    Alış:7.8152 Satış:7.8218
  • EURO

    Alış:9.1467 Satış:9.1531
  • ÇEYREK

    Alış:761.9 Satış:777.44
13 Temmuz 2019, Cumartesi 19:18 | A+ | A-

TEKİRDAĞLI MÜZİSYENLER SAROS KÖRFEZİ’NİN GÖZDESİ OLDU

Tekirdağlı yerel müzisyenler Süleyman Orhan, Hüseyin Aksoy ve Mehmet Sezer, Saros Körfezi’nin şirin tatil beldesi Yayla’da hafta sonları sahne aldıkları mekanlardaki canlı performansları ile tatilcilerin gözdesi oldu.

TEKİRDAĞLI MÜZİSYENLER SAROS KÖRFEZİ’NİN GÖZDESİ OLDU

Yayla Sahili Table Beach’de her Cumartesi ve Pazar akşamı canlı müzik yapan Tekirdağlı yerel müzisyenler Hüseyin Aksoy, Mehmet Sezer ve Süleyman Orhan, kısa sürede Keşan halkının ilgisini çekmeyi başardı.

Repertuvarlarında güncel şarkıları bol bol barındıran yerel müzisyenlerin tarzı kısa sürede ilgi odağı olurken, varlıklarından haberdar olup kendilerini tanımak ve izlemek için gelen dinleyicilere karşı sergiledikleri sıcakkanlı yaklaşımları dinleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı.

“KENDİ BESTELERİNİ VE REKLAM MÜZİKLERİNİ YAPAN BİRİSİ HALİNE GELDİM”

Kendisine ait üç albüm ve iki single’ı olan Süleyman Orhan, kendisini tanıtarak başladığı röportajda, 90’lı yılların başından beri profesyonel olarak müzikle uğraştığını, müziğe başladığı yıllardan Anadolu Rock akımının hakim olduğunu, daha sonra hangi yollardan geçerek bu günlere geldiğini şöyle açıkladı: “İsmim Süleyman Orhan, Tekirdağlıyım. 1990’lı yılların başından beri yani 30 yıldır profesyonel olarak müzikle uğraşıyorum. Profesyonel olarak sahne hayatıyla tanıştığımda Türkiye’de Anadolu Rock akımı başlamıştı. O günün modası ve o modayı besleyen Barış Manço, Cem Karaca, İlhan İrem’ler gibi ve daha birçok değerli sanatçılarımızın şarkılarından oluşan repertuarlarla başladık. Bunun ardından besteci yanımı keşfettim. Üniversitede başka bölümleri de kazanmış olmama rağmen, konservatuvarı tercih ettim. Konservatuvar hayatımın ardından kendi bestelerini ve reklam müziklerini yapan birisi haline geldim. Konservatuvara başlamadan önce bir radyoda programlarım vardı. Şiirler seslendiriyordum, kitap okuyor ve dinleyicilerle birlikte yorum yapıyordum. O radyoda yayın yaparken reklam müzikleri yapmaya başladım. Ardından birçok markanın reklam müziklerini yapmaya başladım.”

“YEREL MÜZİSYENLERE, YEREL BELEDİYELERDEN DESTEK TALEBİMİZ VAR”

Hafta sonları Hüseyin Aksoy ve Mehmet Sezer ile birlikte Yayla Sahili’nde müzik yaptığını belirten Tekirdağlı müzisyen Süleyman Orhan, yerel belediyelerden, yerel müzisyenleri desteklemeleri ricasında bulundu ve şunları söyledi: “Toplam üç albümüm iki single’ım var. Albümlerimde Serkan Tuğ, Yılmaz Yıldırım, Taner Şar, İsmail Soyberk, Mehmet Sezer, Anıl Şallıel, Selen Kesova, Ebru Yenidoğan gibi müzisyenlerle çalıştım. Şimdi de Keşan Yayla Sahili Table Beach’de Hüseyin Aksoy ve Mehmet Sezer olmak üzere iki tecrübeli müzisyen arkadaşımla, her Cumartesi ve Pazar akşamı sahne alıyorum. Bizim müziğe başladığımız yıllarda müzik sektöründe yer edinmek çok zordu. Fakat şimdi sosyal medya çok etkin kullanılabiliyor ve yerel müzisyenler seslerini daha rahatlıkla duyurabiliyor. Fakat Trakya Bölgesinde de şimdi adını herkesin bildiği sanatçılar kadar değerli ve gerçek müzik yapabilen değerlerimiz var. Bu değerlerin ortaya çıkarılması biraz da yerel belediyelerin görevi diye düşünüyorum. Trakya’da birçok festival yapılıyor. Benim yerel belediyelerden ricam, yerel müzisyenlerimize bu festivallerde öncelik versin. Karadeniz halkı bunu çok iyi yapıyor. Trakya’da da çok kaliteli müzisyenler yetişiyor. Bu genç yeteneklere ve yerel müzisyenlere belediyelerden destek talebimiz var.”

“ONLARIN HİKAYESİNİ YAZMAYA BAŞLIYORSUN”

Orhan, “Anadolu Rock ile başlayıp, bu kalıptan çıkamayan çok müzisyen tanıyorum. Albümleriniz ve çalışmalarınız göz önünde bulundurulduğunda bu kalıbın dışına çıkabilmiş olmanızı nasıl yorumluyorsunuz?” sorusuna ise şöyle cevap verdi: “İşin sahne kısmında vardım fakat işin sahne arkasında da çok vakit harcadım. Dolayısıyla üretim kısmında da vardım. Üretim kısmını daha çok benimsemiştim. Dinamik kalmak zorundaydım ve geçimimi üretim kısmından da sağladığım için dinamik kaldım. Her yeni çıkan müziği dinlemek zorundaydım, yeni akımları takip etmek zorundayım. Çünkü nesil değişiyor. Renk değişiyor, doku değişiyor, insanların giyimleri değişiyor. Diyaloglar değişiyor. Tıpkı cep telefonuyla tanışmış nesil ile tanışmamış neslin farkı gibi bir fark doğuyor. Bir gelişim var ve ayak uydurmayı öğreniyorsun. Bir konuyu anlatmak istediğinde, hangi sınıfa hitap etmek istediğini seçiyorsun ve onların hikayesini yazmaya başlıyorsun.

“HAYAT BİR HEDİYE”

Süleyman Orhan, “Yaptığınız iş birebir karşılıklı iletişimle, enerjiyle yapılıyor. Müziğinizi yaparken sürekli gülümsüyorsunuz, etrafa pozitif enerji yayıyorsunuz. Olumsuz bir gün yaşamış olabilirsiniz, yakınınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Böyle günlerde de aynı enerjiyle sahnede olabiliyor musunuz?” şeklindeki soruyu ise şöyle cevaplandırdı: “Hayat bir hediye. ‘Hayatı tekrar baştan yaşayacağız ve hiçbir şey değiştiremeyeceğiz’ deseler, ben her şeyin aynı olacağını bilsem de yine de bu hayatı yaşamak isterim. Hayat öyle bir şey ki, her gün yeni bir umuda tutunmak zorundasın. Ben depresyonun bir bağımlılık olduğunu düşünüyorum. Mod düşüklüğünün bir bağımlılık, alışkanlık olduğunu düşünüyorum. Bir yakınını kaybetmiş olabilirsin ama hayatının devam ettiğini unutmamalısın. Çünkü o an bir daha olmayacak. Öte yandan bir şey canlandırıyorsun. Şarkılar bir tür seyahattir. Şarkılar sizi bir yerlere götürür. Yeni şarkılar keşfet, yeni yerlere seyahat et. Ben sahnedeyken, modum düşük olsa bile o moddan çıkarım. Çünkü orada beni dinleyen insanın hikayesine saygı gösteririm. Sahneyi hayatımdan ayrı tutarım. Zaten şarkıyı söylerken o heyecanı yaşamıyorsam bu işi yapmama gerek yok.”

“ŞARKILARIMI TÜM DİJİTAL PLATFORMLARDA BULABİLİRSİNİZ”

Süleyman Orhan, şarkılarına ulaşmak isteyenlerin nasıl ulaşabileceği ile ilgili soruya şu cevabı verdi: “Şarkılarımı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz. Youtube’da da klibi olan şarkılarım var. Şarkılarım genelde aşk temalı. Çoğu yaşanmışlıklara dayanıyor. Fakat kurgular da var. Bir film izlediğimde bu hikayeyi nasıl anlatacağımı düşünüyorum ve yazmaya başlıyorum. Ürettiğim tüm şarkılarımın bir yayın sırası var. Aşk çoğunlukta fakat değişimler de olacak. Dinleyenlerim bunu gözlemleyebilecek.”

“UMARIM ŞARKILARIM KENDİ DİNLEYİCİLERİNİ BULARAK, BÜYÜK BİR KİTLEYE SAHİP OLURLAR”

Orhan, “Herkesin tanıdığı bir şarkıcı mı olmak istersiniz yoksa sadece belli bir kitle tarafından sevilen, tanınan bir sanatçı mı olmak istersiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Biz üretim aşamasındayız. Star olacak kişiler zaten 20’li yaşlarda star oluyor. Ben şarkılarımın ve müziğimin kalıcı olmasını dilerim. Hayatımı yaşarken kendime özgün geliştirdiğim çevre gibi, dinleyici kitlemin de böyle kendime özgü olmasını istiyorum. Umarım şarkılarım kendi dinleyicilerini bularak, büyük bir kitleye sahip olurlar.”

“BİR HİKAYEYİ ÖYLE İYİ ANLAYIP, ÖYLE İYİ YORUMLUYORSUN Kİ, BUNU HERKES YAPAMAZ”

Süleyman Orhan, “Sizce şarkıcı ile sanatçı arasındaki fark nedir?” şeklindeki soruya ise şöyle yanıt verdi: “İkisi de aynı şey. Hangi aşamasında olursan ol, bu bir sanat. Bunlar kendine has incelikleri olan konular. Bir hikayeyi öyle iyi anlayıp, öyle iyi yorumluyorsun ki, bunu herkes yapamaz. Enstrüman çalmak da böyle bir şey.”

“ŞİMDİDEN BU HAZZI YAŞIYORUM”

Süleyman Orhan, “Dünyaya bir şey bırakıyorsunuz. Bu dünyadan geçip gittiğinizde gelecek nesiller bir şekilde sizin dünyaya bırakmış olduğunuz bir eseri, bir sesi, bir tınıyı duyacak, dinleyecek. Belki de çok sevecek. Bu size nasıl hissettiriyor?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Geçen gün bir arkadaşım dedi ki, ‘Bir şarkı dinlerken o şarkı bana bir anı hatırlatıyor, bu bana bazen iyi geliyor, bazen de kötü geliyor.’ Bu söz beni çok düşündürdü. Bunun gibi bir şey işte. Birileri benim ürettiğim bir şeyi yıllar sonra dinleyecek ve o kişiye bir şey hatırlatacağım. Bir an hatırlatacağım. Bunu biliyor olmanın hissettirdiği duygunun tarifi yok. O sesin sahibini anımsayacaklar ve anımsadıkları kişi ben olacağım. Albümlerime reklam yapmadığım halde kendi kitlemi oluşturdum. Şimdiden bu hazzı yaşıyorum.”

Süleyman Orhan, son olarak şunları söyledi: “Sezon boyunca her Cumartesi ve Pazar akşamı, Yayla Sahili Table Beach’deyiz.. Keyifli bir yaz sezonu için gerekli olan şey, biraz deniz, biraz müzik ve biraz içecek.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Habere Ait Resimler

Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
admin@admin.com