SAĞ REKLAM 2 -KEŞAN BİRLİK
AŞKI KADRAJ- sidebar sağ taraf 3
  • DOLAR

    Alış:5.3584 Satış:5.3611
  • EURO

    Alış:6.1126 Satış:6.115
  • ÇEYREK

    Alış:354.85 Satış:362.92
20 Şubat 2018, Salı 21:39 | 2113 kez okundu | A+ | A-

TESKİ; AK PARTİ İL BAŞKANINA YAZILI BASIN AÇIKLAMASI İLE CEVAP VERDİ.

TESKİ Geçtiğimiz günlerde su faturalarının yüksek geldiğini ve en pahalı suyu Tekirdağ'lıların içtiğini söyleyen AK Parti İl Başkanı Cüneyt Yüksel'e yaptığı yazılı bir Basın açıklaması ile cevap verdi. TESKİ Genel Müdürlüğünün yazılı Basın açıklaması şu şekilde; BASIN AÇIKLAMASI (2018/11) Bazı sosyal medya hesapları, basın yayın organları ve internet üzerinden yayın yapan programlarda Balıkesir’de 7 m³ suyun 20,00 TL olduğu, Tekirdağ’da ise 8 m³ suyun 50,00 TL olduğundan bahsedilmiştir. Ayrıca Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ)’ne ödenen ücretin makbuzu yayınlanmıştır. AKP İl Başkanı Cüneyt Yüksel’in de bu durumu TESKİ’yi eleştirmek maksadıyla gündeme getirdiği görülmüştür. Yer alan yayınlarda bahsi geçen konuya açıklık getirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

TESKİ; AK PARTİ İL BAŞKANINA YAZILI BASIN AÇIKLAMASI İLE CEVAP VERDİ.

TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme sonucunda; Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ)’ne ait su m³ fiyatlarının ilçeler bazında değişmekte olduğu anlaşılmıştır. Balıkesir’de ilk kademede suyun m³ ücreti; Bandırma ilçesinde 5,78 TL, Erdek İlçesinde 4,38 TL, Ayvalık ilçesinde 4,08 TL, Burhaniye ilçesinde ise 2,46 TL’dir. TESKİ Genel Müdürlüğünün ücret tarifesinde ise il genelinde su ve atıksu bedeli toplamının m³ ücreti 3,99 TL olarak uygulanmaktadır. Başka bir ifadeyle Balıkesir’in tüm ilçelerinde uygulanan ortak bir tarife bulunmamaktadır.  Dolayısıyla Tekirdağ ile Balıkesir arasında tek bir ilçedeki su fiyatı üzerinden genel bir kıyaslama yapılması mantıksızdır.

Yapılan yayınlarda gösterilen ödeme makbuzundan Balıkesirdeki aboneliğin Burhaniye İlçesine ait olduğu görülmüştür ve yapılan karşılaştırmada TESKİ’ye ait 8 m³ su ücreti ile BASKİ’ye ait 7 m³ su ücreti karşılaştırılmıştır. Öncelikle belirtmek gerekir ki; Burhaniye ilçesinde gerçekleştirilen su yüklemesinde bahse konu aboneye belediyeler tarafından alınan “Katı Atık Bedeli” tahakkuku ve tahsilatı yapılmamıştır. TESKİ sumatik tahsilatında ise belediyeler tarafından alınan “Katı Atık Bedelleri” de yer almaktadır. Dolayısıyla bu iki faturanın bu şartlarda kıyaslanması anlamsızdır. Fark katı atık bedellerinin Balıkesir’deki faturaya yansıtılmamasından dolayıdır.

Aşağıda Burhaniye ilçesinden ve Bandırma İlçesinden alınmış örnek birer su faturası gösterilmektedir. Burhaniye ilçesi faturası incelendiğinde, 8 ton kullanım için su bedeli 13,12 TL, atıksu bedeli 6,56 TL olmak üzere toplam 19,68 TL ücret yansıtılmıştır. Ayrıca 1,50 TL “Bakım Bedeli” ve 7,45 TL “Çöp Bedeli” eklenmiştir. KDV bedellerinin de eklenmesi ile birlikte fatura toplamı 34 TL olmuştur. Bandırma ilçesi faturası incelendiğinde 8 ton kullanım için su bedeli 31,05 TL ücret yansıtılmış olup atıksu bedeli yansıtılmamıştır. Yine 1,50 TL “Bakım Bedeli” ve 7,99 TL “Çöp Bedeli” eklenmiştir. KDV bedellerinin eklenmesi ile birlikte fatura toplamı 47,50 TL olmuştur. Ek olarak Bandırma faturasına, su bedelinin yarısı kadar olan atıksu bedeli eklenmemiştir. Bandırma faturasına atıksu bedeli de eklendiğinde fatura toplamı 63 TL olmaktadır.

Adil bir kıyaslama yapılması gerekiyorsa yukarıdaki örneklendirmeler göz önünde bulundurulmalıdır. Dolayısıyla Tekirdağ’daki su fiyatlarının Balıkesir’den 2,5 kat pahalı olduğu gerçeği yansıtmamaktadır. Buna rağmen araştırma yapılmadan sırf TESKİ’yi zor durumda bırakmak için siyasi amaçlı yayın yapılmaktadır.

TESKİ yüzeysel su kaynaklarına sahip değildir. Abonelerine temin ettiği suyun

Habere Ait Resimler

Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık