Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz iş elbiseleri
SAĞ REKLAM 2 -AŞK-I KADRAJ
AŞKI KADRAJ- sidebar sağ taraf 3
  • DOLAR

    Alış:6.8568 Satış:6.8591
  • EURO

    Alış:7.8269 Satış:7.8319
  • ÇEYREK

    Alış:638.85 Satış:651.89
17 Aralık 2019, Salı 0:41 | 771 kez okundu | A+ | A-

ULAŞTIRMA ELEKTRONİK TAKİP VE DENETİM SİSTEMİ YENİ YILIN İLK GÜNÜ İTİBARİYLE DEVREYE ALINIYOR

Malkara Ticaret Ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Ve 10. Meslek Komitesi Temsilcisi Ahmet Özver’den Yük Ve Yolcu Taşımacılığı Yapan Firmaların Yeni Düzenleme Hakkında Bilgi Sahibi Olmaları Gerektiğini Aktardı.

ULAŞTIRMA ELEKTRONİK TAKİP VE DENETİM SİSTEMİ YENİ YILIN İLK GÜNÜ İTİBARİYLE DEVREYE ALINIYOR

Özver yaptığı açıklamada “yolcu taşımacılığı yapan işletmeler için sisteme bilgi girme zorunluluğunun 02.01.2019 tarihinde başladığını ve yük taşımacılığı yapan işletmelerin ise 31.12.2019 tarihinde sisteme bilgi girmeye başlamaları gerektiğini aktararak, üyelerimizin ağır cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları için dikkatli olunması ve mevzuat hakkında bilgi edinilmesi gerektiğini hatırlattı”.

Eğer ki son tarih konusunda yeni bir mevzuat düzenlemesi olmaz ise yılbaşından itibaren yük taşımacılığı yapan işletmelerin ürünü teslim almasından itibaren 6 saat için sisteme gerekli bilgilerin girilmesi gerektiğini belirtti.

Özver açıklamasının devamında “Malkara Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin bu konuda bizden destek alabileceklerini hatırlattı”.

 

Ayrıca Malkara Ticaret ve sanayi odası tarafından aşağıdaki bilgi notu paylaşıldı.

 

Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS), ilk olarak 08.01.2018 tarih ve 30295 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği (KTY) ile tanımlanmıştır.

 

U-ETDS sistemi, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu (KTK) ve KTY çerçevesinde taşımacılık faaliyetinde bulunan firmaların taşıdıkları eşya, kargo ve yolcu hareketlerinin elektronik olarak gerçek zamanlı takibi, değerlendirilmesi ve denetimi imkanlarının sağlanacağı bir sistemdir.

 

U-ETDS KİMLERİ KAPSIYOR?

U-ETDS sistemi, KTK ve KTY çerçevesinde ticari olarak faaliyet gösteren,

1- Tarifeli/tarifesiz yolcu taşımacıları (A1, A2, B1, B2, D1 ve D2),

2- Eşya taşımacılarını (K1, K3, C2 ve C3),

3- Lojistik işletmecilerini (L1 ve L2),

4- Kargo işletmecilerini (M1 ve M2),

5- Nakliyat ambarlarını (N1 ve N2),

6- Dağıtım işletmecilerini (P1 ve P2),

7- Taşıma işleri organizatörlerini (R1 ve R2)

8- Terminal işletmecilerini (T1 ve T2),

 

 

 

 

 

U-ETDS BİLGİ GÖNDERİMİ NASIL YAPILIR?

U-ETDS sistemine veri gönderimi iki yolla yapılabilmektedir.

Bunlardan birincisi E-Devlet portalı (kamu.turkiye.gov.tr) üzerinden taşımacılarımızın taşıma faaliyetlerine ilişkin verileri girmesi ve bu yolla U-ETDS sistemine veri iletmeleridir. Yetki belgesi sahiplerinin Bakanlığımıza bildirdikleri imzaya yetkili kişiler veya yazılı olarak müracaat etmek suretiyle operatör olarak yetkilendirilen kişiler E-Devlet portalına giriş yaparak, yetkili oldukları firma adına veri gönderme işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Portalda hazırlanan ekranlar son derece basit bir yapıda hazırlanmış ve veri iletme zorunluluğu başlayan yolcu taşımacılarımız (A1, A2, B1, B2, D1 ve D2 yetki belgesi sahipleri) bir kısmı bu ekranları kullanarak taşıma bilgililerini ve yolcu bilgilerini U-ETDS sistemine iletmektedirler.

 

Sisteme veri göndermenin ikinci yolu ise web servis denilen yöntemdir. Bu yöntem birinci yöntemden çok daha basit bir çözümdür. Bir çok firmanın taşımaları takip etmek amacıyla kullandığı bir program bulunmaktadır. Kullanılan programın Bakanlığımız U-Net Otomasyon sistemiyle veri alışverişini sağlamak suretiyle, firmalar kendi programlarına girmiş oldukları taşıma bilgilerini (taşıt, yolcu, hareket saati, güzergah vb…) otomatik olarak ve başka hiçbir zahmete girmeden (E-Devlete giriş yapmadan) U-ETDS sistemine iletmeleri mümkündür. Bu entegrasyon için, taşımacı firmalarımızın kullandıkları programı yapan yazılım firmasının Bakanlığımız U-Net ekibi ile iletişime geçmeleri (u-net@uab.gov.tr mail adresiyle) gerekmektedir.

 

Yukarıda belirtilen yöntemlerden birisiyle, taşımacılarımız U-ETDS sistemine taşıma bilgilerini, Yönetmelikte belirtilen saatten önce girmeleri gerekmektedir.

EŞYA TAŞIMACILARI İÇİN U-ETDS?

 

KTK ve KTY çerçevesinde eşya taşımacılığı faaliyetinde bulunmak üzere adlarına C2, C3, K1 ve K3 yetki belgesi düzenlenen firmaların, yapacakları eşya taşımacılığı faaliyetinde;

1. Yükün gönderici bilgilerini;

a) Vergi kimlik numarasının (gerçek kişilerde T.C. kimlik numarası),

b) Türk vatandaşı değilse uyruğu, pasaport numarası veya varsa yabancı kimlik numarası,

c) Ad, Soyad / Unvan,

d) Adres,

2. Yükün alıcı bilgilerini;

a) Vergi kimlik numarasının (gerçek kişilerde T.C. kimlik numarası),

b) Türk vatandaşı değilse uyruğu, pasaport numarası veya varsa yabancı kimlik numarası,

c) Ad, Soyad / Unvan,

d) Adres,

3. İrsaliye ve fatura/e-fatura bilgilerini;

a) Taşıma İrsaliye No,

b) Taşıma İrsaliye Tarihi,

c) Taşıma Tarihi,

d) Plaka,

4. Diğer yük bilgileri;

a) Taşınan eşyanın cinsi ve ağırlığı

Eşyanın kabul edildiği saatten, en geç 6 saat sonrasına kadar Bakanlığın U-ETDS sistemine işlemeleri/iletmeleri gerekmektedir.

Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
admin@admin.com