SAĞ REKLAM 2 -KEŞAN BİRLİK
AŞKI KADRAJ- sidebar sağ taraf 3
  • DOLAR

    Alış:5.3284 Satış:5.3309
  • EURO

    Alış:6.0422 Satış:6.0456
  • ÇEYREK

    Alış:363.36 Satış:371.55
07 Haziran 2018, Perşembe 17:41 | 3051 kez okundu | A+ | A-

YAĞLI TOHUMLAR BAŞKANI CEM ÖZKAN " AYÇİÇEK ÜRETİCİSİNE KÖTÜ HABER. GÜMRÜK VERGİLERİ DÜŞÜRÜLDÜ."

Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Cem Özkan bir Basın açıklaması yaparak üreticinin, Ayçiçek üreticisinin bu yıl daha da kötü bir sezon geçireceğini, çünkü gümrük vergilerinin düşürülerek ithalatın yolunun açıldığını belirtti.

YAĞLI TOHUMLAR BAŞKANI CEM ÖZKAN

 Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Cem Özkan yaptığı Basın açıklamasında şunları söyledi.

5 Haziran 2018 tarihli resmî gazetenin mükerrer nüshasında yayımlanan bakanlar kurulu kararına göre Ayçiçeği ithalatında uygulanan gümrük vergisi '’den ’e, Ayçiçek ham yağı ithalatında uygulanan gümrük vergisi de  5’ten #’e düşürülmüştür.

Bulgaristan, Ukrayna, Rusya’nın stoklarında bulunan ayçiçek ve ham yağları yeni sezonda ithalat yoluyla Türkiye’deki sanayicinin stoklarına konacak ithalatçılar, aracı firmalar ve sanayiciler kazanç sağlayacak, tarlada ter döken üretici yine zarar edecektir. Ayçiçeği harmanı öncesinde uygulamaya konulan bu karar tamamen Trakya çiftçisini daha da ezmeye ve bitirmeye yönelik bir adımdır. Bu duruma daha fazla sessiz kalmamız mümkün değildir.

 

Üstelik Bosna Hersek’ten yapılacak olan ithalatlarda ise gümrük vergisi sıfırlanmıştır. İşin tuhaf ve komik yanı ise Bosna Hersek’te ayçiçeği üretimi yoktur. Peki yetkililer bu durumun farkında değilken, bizim temsilcimiz olan Trakya Birlik yönetimi bu duruma neden müdahale etmemektedir?

Bosna Hersek üzerinde kurulu şirketler aracılığı ile, ayçiçeği üreticisi komşu ülkelerden yapılacak ithalat sonucunda,  tam da ayçiçeği harmanı öncesinde fiyatların dip seviyelere gelmesi kaçınılmaz olacaktır.Bu ithalat sürecinden Trakya Birlik yönetiminin haberi var mıdır? Son zamanlarda Bosna Hersek, Ukrayna, Bulgaristan, Belarus gezilerinde boy gösterirken üreticimizin düşürüldüğü bu tuzaktan haberdar olmanız gerekirdi. Yurt dışından ithal edilecek ayçiçek Türk çiftçisinin ürettiği ayçiçeği fiyatını düşürecektir. Ne acıdır ki tüm bu gelişmeler olurken Trakya Birlik yönetiminin ve “vizyon sahibi” Genel Müdürün aklı nerede idi? . Trakya birlik yönetiminin bu duruma tepkisiz kalma sebebi nedir?

1 Ağustosa kadar süreceği öngörülen uygulama neticesinde sanayici Bosna Hersek üzerinden istediği miktarda ayçiçeği ve hamyağ ithalatı yapabilecektir. Ayçiçek üreticisi ağustos ayı itibariyle çiçek hasadına başlayacaktır. Mazot, tohum, gübre, ilaç masrafı ile bıçak sırtı üretim yapmaya zorlanan ayçiçek üreticisine vurulacak son ve en büyük darbe bu olacaktır. Dolayısıyla harman öncesi çiftçinin alın teri yine beş para etmez duruma gelecektir.

 

Trakya birlik yönetimi bu olayda da görüldüğü gibi piyasayı yönlendirme ve oluşturabilme kabiliyetinden uzaklaşmış ve aciz kalmıştır. Trakya birlik yönetimi ve genel müdür tüm bu gelişmeleri yakından takip etmesi ve bu tür uygulamaların önüne geçilmesi için Ankara’da bakanlıklarda görüşme ve lobi faaliyetlerinde bulunması gerekirken ana iştigal konusunda ne yazık ki zurnanın son deliği durumuna düşmüştür.Trakya birlik yönetimi üreticisin hakkını ulusal düzeyde savunamamaktadır.

Trakya Birlik yönetiminin tek derdi Trakya Birlikte çalışan çocuklarının ve yakınlarının refahı, kendilerinin aldıkları harcırahlar olmuştur. Ayçiçek üreticisinin menfaatlerini koruyamadığınız gibi bürokrasi ve siyaset sahnesinde de yok olduğunuz ortaya çıkmıştır. Çiftçinin derdiyle dertlenmeyen bir Trakya Birlik yönetimi ayçiçek üreticisinin temsil hakkını kaybetmiş olup, üreticiyi zor durumda ve yalnız bırakmıştır.

Ben Malkara Yağlı Tohumlar Başkanı geçimini tarladan, üreterek kazanan bir çiftçi olarak; başta Trakya Birlik yönetimi olmak üzere tüm üreticimizi bu duruma tepki göstermeye davet ediyorum. Eğer ki gümrük vergilerindeki düşüş geri çekilip ithalattan vazgeçilmezse yine kazanan dış ülkelerin ihracatçıları, yine kazanan sanayici ve yine kaybeden Türk ayçiçeği üreticisi olacaktır." dedi.

Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
admin@admin.com