İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANI ŞENCAN PAKALPAKÇIL “AK PARTİ HÜKÜMETLERİ TÜRK ÇİFTÇİSİNE 87 KATRİLYON LİRA BORÇLUDUR.”

9 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1636 defa okundu.

İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANI ŞENCAN PAKALPAKÇIL “AK PARTİ HÜKÜMETLERİ TÜRK ÇİFTÇİSİNE 87 KATRİLYON LİRA BORÇLUDUR.”

İyi Parti İlçe Başkanı Şencan Pakalpakçıl yaptığı Basın açıklamasında AK Parti Hükümetlerinin çiftçiye 87 katrilyon lira borçlu olduğunu belirtti.

İYİ Parti İlçe Başkanı Pakalpakçıl yaptığı açıklamasında “2006 yılında bizzat Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında dönemin TBMM’ce çıkarılan Tarım Kanununun21. Maddesinde Türk çiftçisine verilecek tarımsal destekleme için bütçeden ayrılacak kaynak, gayrısafi milli hasılanın en az % 1 i düzeyinde olmak zorunda hükmü getirilmiştir. Bunu İYİ Parti değil, bizzat çıkardığı kanun eli ile  AK Parti söylemiştir. Resmi Gazetede de yayınlanan 4488 sayılı kanun maddesi aynen şöyle diyor.

Madde 21: Tarımsal destekleme programlarının finansmanı bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak gayrısafi milli hasılanın yüzde birinden az olamaz.

TARIM DESTEKLEMELERİ HER YIL % 1 İN ALTINDA KALIYOR

Tarım desteklemelerinin her yıl yüzde 1’in altında kaldığını kaydeden Pakalpakçıl  “2018 yılı içinde Türk Çiftçisine ayrılan toplam kaynak tıpkı geçmiş yıllarda olduğu gibi yasanın öngördüğü asgari oran olan yüzde 1’in altında kalmıştır. AK Parti hükümetlerinin GSMH miktarları dikkate alındığında yaklaşık 179 katrilyon lira destek vermesi gerekirken 92 katrilyon vermiştir. Ancak 2007 yılından bu yana baktığımızda tarımsal desteklemelerin gayri safi milli hasıladaki payı yüzde 0,4 ile yüzde 0,7 arasında değişiyor” dedi.

“ÇİFTÇİ BANKALARA BORÇLANDI”

AK Parti hükümetlerinin Türk çiftçisine vermedikleri 87 katrilyon lira karşılığı Avrupa ve dünya çiftçisine 163 katrilyon lira verdiğini söyleyen İYİ Parti İlçe Başkanı Şencan Pakalpakçıl  “Çiftçi de bu dönemde bankalara 88 katrilyon lira borçlandı. 2006 – 2017 yılları arasında Türkiye, Avrupa ve Dünya çiftçisinden toplam 167 Katrilyon liralık ithalat yaptı. Böylece Türk çiftçisinden esirgenen para yabancı ülke çiftçilerine verilmek zorunda kalındı. Aynı dönemde Türkiye AK Parti iktidarı sonucunda net ihracatçı bir konumdan net ithalatçı bir konuma geldi” dedi.

“ÇİFTÇİ BORÇ BATAĞI İÇİNDE”

Çiftçilerin borç batağı içerisinde olduğunu söyleyen Başkan Pakalpakçıl  “AKP, çiftçiye hak ettiği desteği vermediği gibi onu bankaların, aracı ve tefecilerin kucağına itmiştir. AKP iktidarının başladığı yıl olan 2002’de tarımsal nakit kredi kullanımı 1 katrilyon TL iken, 2017 yılı ayı itibariyle sadece bankaların ve çiftçi birliklerinin çiftçiye kullandırdığı kredi toplamı 88 katrilyon TL’ye ulaştı. İYİ Parti Türk tarımının meselelerini çözmeden Türkiye’nin meselelerinin çözülemeyeceğini biliyor. Köylümüze çiftçimize diyoruz ki ‘AK Parti iktidarına rağmen üretmeye devam edin çünkü çok yakın zamanda Türkiye iyi olacak Türk çiftçisi iyi olacaktır.’” ifadelerini kullandı.

malkarasonhaber 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN