MALKARA’LI KADINLAR HEP BİR AĞIZDAN HAYKIRDI. “ BİZ CUMHURİYET KADINIYIZ. BUGÜNÜMÜZÜ SANA BORÇLUYUZ ATAM.”

5 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
236 defa okundu.

MALKARA’LI KADINLAR HEP BİR AĞIZDAN HAYKIRDI.

“ BİZ CUMHURİYET KADINIYIZ. BUGÜNÜMÜZÜ SANA BORÇLUYUZ ATAM.”

Türk Kadının Seçme ve Seçilme hakkını elde edişinin 83. Yıldönümü Malkara’da da düzenlenen törenle kutlandı.

Hükümet Meydanı Atatürk Heykeli önünde yapılan törenin sunuculuğunu Öznur Akyol yaptı.

Türk Kadınlar Birliği Malkara Şube Başkanı Belma Özsoy ve Dernek üyelerinin Atatürk Anıtına Çelenk sunumu ile başlayan program, saygı duruşu ve istiklal marşının söylenmesi ile devam etti.

Türk Kadınlar Birliği Malkara Şube Başkanı Belma Özsoy yaptığı konuşmasında şunları söyledi

“Saygıdeğer bayanlar, Türk Kadının seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 83. Yılı kutlama programına hoş geldiniz. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk devrimlerinden bir tanesidir.

Daha Cumhuriyet ilan edilmeden önce Mustafa Kemal Atatürk kadınlara örgütlenin deyince; 15 Haziran 1923 te Nezihe Muhiddin kadın şurasını toplayıp; Kadınlar Halk Fırkası adıyla siyasi parti kurma kararı aldı. Bu Cumhuriyet tarihinin ilk siyasi partisi olacaktı. Ancak o dönemin seçim kanununa göre kadınların siyasi temsili mümkün olmadığı için parti kuruluşuna izin verilmedi. Kadınlar Halk Fırkası “ Türk Kadınlar Birliği” adıyla derneğe dönüştü. Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım tarafından açık şekilde desteklenen bu dernekte Nezihe Muhittin ve etrafındakiler, erkek egemenliğine karşı, bağnazlığa karşı bayrak açtı ve kadın mitingi düzenlediler. Amaçları TBMM’sini etkilemek ve toplumu duyarlı hale getirmekti. Mitinglerinde şöyle diyorlardı.

“ Biz Türk Kadınları, toplumsal ve siyasi hayatta hak ettiğimiz yeri almalıyız. Önce kadınları bilinçlendirmeli ve eğitmeliyiz. Onlara daha fazla hak istemelerini ve bunlara nasıl ulaşacaklarını anlatmalıyız. Amacımız Türkiye’de kadın ve erkeğin toplumsal, ekonomik ve siyasi eşitliğidir.

Ve bu çalışmaların sonucu 1934 te meyvesini verdi. Türk Kadınları seçme ve seçilme hakkını elde ettiğinde Fransa, İtalya; İsviçre, Japonya gibi dünyanın pek çok uygar ülkesinde böyle bir hak yoktu.  Türk kadını yıllardır özlemini çektiği haklarına sahip olmada, en azimli ve güçlü desteği Mustafa Kemal Atatürk’ten almış ve çağdaş ülke kadınlarının önüne geçmiştir. Yani seçme ve seçilme hakkı Türk Kadınına altın tepsi içinde sunulmamıştır. Gerek ülkenin kurtarılması için yapılan savaşlarda, gerekse savaşlardan sonra yaptıkları mücadele sonucunda kazanılmıştır. Türk kadını her zaman “ Biz erkeğimizle hep omuz omuza çalışmak, her yerde eşit haklara sahip olmak istiyoruz.” Diyerek adaletsizliğe meydan okumuşlardır. Nezihe Muhiddinler, Halide Edip Adıvarlar ve pek çok aydın Türk Kadının savaşıdır bugün. Bu gün Türk Kadının onur günüdür. Toplumun yarısını temsil eden biz kadınların haklarının bilincinde olarak, çağdaş, katılımcı, mücadeleci, laikliğin ve demokrasinin savunucusu olmamız gerekmektedir. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk Türk Kadınlarına şöyle seslenmiştir. “ Ey Türk Kadını; Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlarda yükseklere çıkarılmaya layıksın.” Ben Cumhuriyet Kadınlarının temsilcisi olarak, Ben Cumhuriyet Kadınıyım. Bu günümü sana borçluyum Atam diyor O’na teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.”

Hükümet meydanı Atatürk Heykeli önündeki tören sonrasında etkinlik, Türk Kadınlar Birliği Malkara Şubesinde verilen ikramlar ile sona erdi.

malkarasonhaber  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN