Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz iş elbiseleri
 • DOLAR

  Alış:6.7689 Satış:6.7724
 • EURO

  Alış:7.3263 Satış:7.4139
 • ÇEYREK

  Alış:576.86 Satış:588.63

İLMİN MÜRŞİDİ HASAN ALİ YÜCEL...

Celal BİLGEN

Celal BİLGEN

İLMİN MÜRŞİDİ HASAN ALİ YÜCEL...

 • 24 Şubat 2020, Pazartesi 15:38

Hasan Ali 1897 yılında İstanbul Fatih te doğar, kendini tanıtırken babam Boşnak’mış benim bahçıvanlık edermiş ondan önce dağda davar güdermiş Boşnak olsa ne çıkar oda Allahlın kulu ama atam belli babam Trabzon ili anam gil Tekirdağ, Dedecik köyü testereci Mehmet’ in kızı Nehirden olma babası kaptanı derya Ali Rıza .

Hasan ALİ Vefa Lisesi mezunu İstanbul’da Vefa değince herkes bilir Vefa Fatih Sultan döneminin bilgelerindendir.

Fatih Sultanın akıl danıştığı hocaları üçüncü şeyhülislamı Molla Hüsrev dördüncüsü Molla Gürani ve Ak Şemseddin hakkın rahmetine erince Fatih Sultan kime akıl danışacağını sesli düşünür ve yanındakiler hemen yanımızda Vefa baba var deyince saraya davet edilir fakat Vefa baba davete icabet etmez o zaman padişah o gelmezse biz gideriz .

Hazırlıklar yapılır gidilir fakat kapı kapalı Vefa babanın yanındakiler kapıda padişah var açalım kapıyı, alacak dersi var der kapı açılmaz kapıya vururlar kapı açılmaz Fatih seslenir Vefa Baba nedir bize yaptığın bu cefa sende hiç kalmamış Vefa derler çekip giderler (kıssadan hisse)

Hasan ALİ Cağaloğlu Darülmuallim yüksek öğretmen okulunu bitirir. Onların rozetleri üçgen dörtgen kare değildi oval idi nedeni yaşadığımız dünyayı aydınlatan güneşi gecenin karanlığında yolumuzu bulalım diye güneşten aldığı ışığın bir kısmını gece karanlığında yolumuzu bulalım diye cömertçe aydınlatan Kamer i bizleri bireyden bir yere götüren tekerleği ifade ediyordu onu ortasında bir çizgi üst ortası açık mavi alt ortası koyu mavi üst ortada yıldızlar vardı açılımı?

Benim ufkum semalar kadar yüksek yıldızlar kadar parlak denizler kadar engindir (Hasan Ali Yücel)

Hasan Ali size tutulan ışığa arkanızı dönerseniz kendi gölgenizin karanlığında kalırsınız der.

    Hasan Ali ben Boşnak ve babam Trabzon diyor üçüncü padişahımız birinci Murat Balkanları fethedince Edirne’yi Payitaht yapar 92 yıl Balkanları Türkleştirmek Müslümanlaştırmak için iç Anadolu Kırşehir Kapadokya bölgesinde Ahi ocağından yetişenleri Dimetoka yöresine götürür.

    Efendimizin bu şehri fetheden ne güzel asker ne güzel komutan dediği yedinci padişahımız Fatih Sultan Mehmet Trabzon ili fetih gerçekleşince Balkanlardan bir gemi dolusu Arnavut Boşnak aileleri Trabzon Giresun bölgesine gönderir işte Hasan Ali ve ailesi onlardandır.

    Bir Milliyetçi görerek değil okuyarak tanıma şansım oldu oda Ali Rıza kaptan. Padişahımız Abdülhamit kendisine hazırlığını yap Japonya ülkesine hediye götüreceksin oda hazırlayın Ertuğrul’u talimatını verince diğer komutanlar itiraz ederler elimizde bu kadar saç tekne var neden ahşap tekne ALİRIZA Kaptan herhalde hediyeyi bir ALMAN veya İngiliz teknesi ile götürecek değiliz Ertuğrul bir Osmanlı yapıtıdır, büyük dedemizin adını (Milliyetçilik el sallamak değil yaptığınla öğünmektir)

    Hasan Ali hiçbir yol zor değil yeter ’ki yol arkadaşın sağlam olsun onun yol arkadaşı eğitim toyların sosyal insan olmaları için verilir iki kimlik ve kişilikleri vardır Milli ve Medeni Milli kişiliyi tekniğini Medeni kişiliyi kültürünü yansıtır tekniği ve kültürü olmayanlar topluma faydalı değillerdir İsmail Hakkı Tonguç.

    İsmet İNÖNÜ hayatta yaptığım iki şey savaşları nasıl olsa birileri kazanacaktı biri Köy ENSTİTİLERİNİ kurmak diğeri çok partili düzene girmektir.

Köy okullarına tayin olan mezunlar imece yolu ile okullarını yaparlar yalnız okul çağındakilere okuma yazmayı değil ana babalara tarımı aletlerini imalatını ekimi dikimi büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini arıyı ipek börekçiliğini velhasıl kırsal bölgede yaşamı kolaylaştırmayı helalden gelir elde etmeyi öğretenlerdi.

       Hasan ALİ YÜCEL'e kürsüde konuşurken muhalefet vekillerden biri laf atar ona bir dörtlükle cevap verir

yaşamak yaşatmak bizim işimiz

asla haram lokma kesmez bizim dişimiz

her yerde bulunmaz bizim eşimiz

biz yeni yaşamın erenleriyiz ...

der.

      Hasan A li Yücel tek kardeştir ALİ Rıza kaptan Japonya dönüşü şehit düşer Hasan Ali Yücelin oğlu Can Yücel arkadaşı Gazi Yaşargil ile liseyi bitirince yurt dışında eğitimine devam etmek için arkadaşı ile para biriktirirler bakan babaya gidilir tam kapıya geldiklerinde arkadaşı sen gir meşeliyi anlat de. Can girer Bakan babasına durumu anlatır Bakan arkadaşın gidiyor sen kalıyorsun der Can dışarı çıkar biriktirdiği parayı arkadaşına verir sen gidiyorsun ben kalıyorum.

     Gazi Yaşar dünyanın en önemli beyin cerrahı olur bir gün hocası ile ameliyat sırasında hocası şuraya parmak bas der Gazi hocasının beklemediği zamanda bir pomat yapar bunu gören hocası bu iş benim işim değil der bir daha hoca ameliyata girmez Gazinin eşi kendisine sen benimle mi yoksa hastalarınla mı evlisin deyince hastalarımla der ve boşanırlar sonra Gazi o pomat’ı yapmakta kendine yardımcı olan hemşire ile evlenir.

       Can Yücel de şair olur Gölköy adında bir köy varmış Gelibolu’da Televizyonda gösterdiler geçen gün Gelenek edinmiş köy halkı, ben kendimi bildim bileli bu böyledir diyor muhtar 29 Ekimde toplu sünnet ederlermiş çocuklarını derken ekranda entarili bir çocuk belirdi kirvesi tutmuş kolundan .yatırdılar kamp yatağına ardından sünnetçi olacak zat boy gösterdi elinde bıçağı ile çocuk kaldırdı başını bağırdı Yaşasın Cumhuriyet diye bunu üzerine ekran karardı Korkarım bu, sade Göl köylülerin değil umumuzun sade küçüklerimizin değil Büyüklerimizin de düştüğü tarihsel yanılgı

Ç Ü N K Ü  S Ü N N E T  D E Ğ İ L  F A R Z D I R  C U M H U R İ Y E T

    Ölmeyen aşklar varda ölmeyen aşık var’ mı güvenme gençliğine ölenler hep ihtiyar’ mı Hasan Ali benim bizim aşkımızdı 26 Şubat 1961 de 64 yaşında hakka yürümüştür ebedi yeri Ankara Cebeci asri makberidir Cebeci cephane demektir. Gidelim Fatiha mızı okuyup eğitim için cephanemizi alalım derim.

    Ölüm değildir insan ömrünün en feci işi müşkül odur’ ki ölmeden önce ölür kişi Hasan ALİ tarihe ve topluma faydalı olmasaydı anılmazdı Ruhunuz şad olsun.

Yorum Yazın
CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
admin@admin.com