SAĞ REKLAM 2 -AŞK-I KADRAJ
AŞKI KADRAJ- sidebar sağ taraf 3
 • DOLAR

  Alış:5.7218 Satış:5.7269
 • EURO

  Alış:6.3524 Satış:6.3573
 • ÇEYREK

  Alış:441.58 Satış:451.75

KADINLAR KIRSAL VE ULUSAL EKONOMİ GELİŞİMİNİN BEL KEMİĞİDİR.

Süleyman HARTAVİOĞLU

Süleyman HARTAVİOĞLU

KADINLAR KIRSAL VE ULUSAL EKONOMİ GELİŞİMİNİN BEL KEMİĞİDİR.

 • 15 Ekim 2018, Pazartesi 13:17

   Tarımsal üretim sürecinde tohumun saklanmasından tutun , ekimden hasada kadar olan süreçte kadın en önemli aktördür. Bir ürünün tarladan toplanıp sevk edilip, tesislerde işlenip paketlenerek sofralarımıza gelinceye kadar geçen her süre ve aşamada kadının emeği vardır. Bu durum hayvancılık sektörü için de geçerlidir. İşletmenin yönetimi, hayvanların beslenmesi, sağılması ve ürünün sevk edilmesinde kadın başroldür.
    Dünya tarımsal iş gücünün  yüzde 43’ünü kadın oluşturuyor. Türkiye’de bu oran yüzde 50 civarındadır. Ne yazık ki; yüzde 95’i kayıt dışı çalışmaktadır. Ülkemizde tarım sektöründe çalışan 2 milyon 200 bin kadından sadece  yüzde 7’si kendi işini yapmaktadır. Tarım sektöründeki iş gücünün en büyük yükünü kadınlar kaldırmaktadır. Buna rağmen; üretken kaynaklar üzerinde kontrol sahibi değiller. Ekonominin büyümesinde her alanda kadınların yetkinliklerinden, toprak üzerinde olan hakimiyetinden, liderliklerinden ve girişimci yönlerinden daha çok faydalanmalıyız.
    Marketten bir kilo domates ya da patates almak kolay gelebilir. Soframıza gelen gıdadan tutun, üstümüze giydiğimiz pamuklu elbisenin üretiminde kadınların emeği vardır. Hemen hemen tüm tarım ürünlerin hasadında yüksek sıcaklık altında, terini gizleyerek çalışır. Tüm samimiyeti ve gayreti ile çalışır ,12-14 saat tarlada çalıştıktan sonra evine döner. Eşine, çocuklarına yemek hazırlar, onların hizmetini görür ama yine de ihmal edilir.

Çoğu zaman görmezden gelinir, emeği değersizdir.
   Toplumun her noktasında olduğu gibi tarım sektöründe de cinsiyet eşitsizliği yaşanmaktadır. Tarım sektörüne emek veren yaklaşık 2.5 milyon kadın kendi adına girişimci olamıyor, olmasına müsaade edilmiyor. Hiçbir sosyal güvenceleri olmadan üretmeye devam ediyorlar.
   Kadınların iktisadi ve yönetim becerilerinin daha iyi geliştiğine inanırım. Küçük aile işletmelerinin yöneticileri kadınlardır. Çok iyi üretirler, çok iyi bakarlar, çok iyi saklarlar depolarlar. Fakat ürettiklerini sevk etme, pazarlama ve ticarileştirme konusunda sorun yaşadıkları için ürettikleri ürünü genelde ucuz fiyatlarla elden çıkarmak durumunda kalırlar.
   Kadınlarımızın çok geniş yetkinliklere sahip olduğuna inanırım. Bütün mesele, o yetenekleri ortaya çıkarıp inandırabilmek, değer vermek ve üretim zincirine dahil edip destekleyebilmekte. Emeğine gösterilecek saygı, kadınları ve üretimi inanılmaz yerlere taşıyabilir. Özellikle Bayan Ziraat Mühendisi meslektaşlarıma bu alanda geniş istihdam alanı yaratılabilir. Kadınlara yönelik projelerle tarımsal üretim hem yüksek verim hem kalitede istenen standartlar yakalanabilir.
   Kadının yaradılışında üretmek ve bereket vardır. Cömertliği, vefası ve şefkat derecesi kadar yüksek olan bu insanları üretime dahil edip ürettiklerine değer kazandırabilirsek, tarım sektöründe yaşanan bir çok sıkıntının önüne geçip ithal ettiğimiz bir çok ürünü ihraç etme noktasına gelebiliriz.
   Kırsal kesimdeki kadınların çalıştığı üretim alanlarındaki ürünlerin taşınması, bu ürünlerin işlenmesi ve ticarileştirilmesi dahil olmak üzere, tarımsal alanlarda elverişli koşullar yaratmak için ortak çaba göstermeliyiz.

   Çalışan, üreten ve tarlada eşine destek olan tüm kadınlarımızın çiftçi kadınlar gününü yürekten kutluyorum…

Yorum Yazın
CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SON DAKİKA HABERLERİ

Anket
15 TEMMUZ PARKININ YENİ HALİNİ BEĞENDİNİZ Mİ.?
yukarı çık
admin@admin.com