SAĞ REKLAM 2 -AŞK-I KADRAJ
AŞKI KADRAJ- sidebar sağ taraf 3
 • DOLAR

  Alış:5.7431 Satış:5.7464
 • EURO

  Alış:6.3217 Satış:6.3256
 • ÇEYREK

  Alış:443.71 Satış:453.75

Kaliteli ve sürdürülebilir tarım için Planlı üretim....

Süleyman HARTAVİOĞLU

Süleyman HARTAVİOĞLU

Kaliteli ve sürdürülebilir tarım için Planlı üretim....

 • 27 Mayıs 2019, Pazartesi 13:30

Geçtiğimiz dönem artan sebze fiyatları çok konuşuldu,

Bir çok analiz yapıldı farklı çevrelerden geçici çözüm önerileri getirildi ne yazık ki dalgalı yükselen fiyatların önüne geçilemedi. Fiyatlar bir hafta içinde 6-7 kat yükselip düştü Yaşanan bu durum bize şunu gösterdi, Plansız bir üretim şekline sahibiz sonuç olarak; Gıdada talep artıyor, arzı artırma kabiliyetimiz düşüyor.

Küresel iklim değişikliği, artan nüfus, giderek azalan kaynaklar ve üretim maliyetlerinin artışı, ülkemizde olduğu gibi tüm Dünyada tarımsal üretimi olumsuz etkileniyor. Dünya artık çok küçük, Çin'de yaşanan olumsuz bir etki tüm Dünyayı etkileyebiliyor ya da Rusya’da buğday verimi üzerinde yaşanan olumsuz bir faktör tüm dünyada fiyatları etkiliyor. Gelişmiş ülkeler bu tehlikeyi gördü ve tedbir almaya başladı, sebze ve meyvenin yüzde 90 nı ithal eden körfez ülkeleri bile artık teknolojiyi kullanarak gıda ihtiyacını karşılama amacıyla tarımsal üretim için önemli yatırımlar yapmaya başladı.

Gıda savaşlarının konuşulduğu bir dünya düzeninde ülkesinin gıda güvenliği geleceğini başka ülkelerinin eline bırakmak bir ülke için uçurumun kenarına gelmek anlamına geliyor artık. Gelişen şartlara göre, üretimde ülke olarak yeni pozisyon almak zorundayız, geçici politik pansuman çözümler yerine üretimde ciddi tedbirler almak zorundayız. Son yıllarda sel, dolu zararı, su baskınları, ani sıcaklık değişimleri, bitki zararlıları Popülasyonunda artış, tarımsal üretimde ciddi kayıplara ve kalite düşüklüğüne neden olmaya başladı, üretimde yaşanan kayıplar Spekülatif hareketler ve düzensiz Pazar alanları ile birleşince fiyatlarda ciddi yükselmelere sebep oldu.

Üretimde birçok konuda tedbir alabilirsiniz fakat iklim değişikliği gibi görünmez zararlar büyük kayıplara neden olabilir. Uygarlıkları yıkan, insanoğlunu göçebe hayatına zorlayan iklim değişikliği, insanlık tarihinde Mezopotamya’nın ilk ‘süper devleti’ Akadları yok eden bu önemli faktörü görmek zorundayız ve tedbir almak zorundayız..

Tüm yaşanan bu olumsuzluklara karşı alınabilecek tedbirlerin başında Havza Bazlı üretim yani planlı üretim geliyor. Havza Bazlı üretim, bölgenin iklim, toprak, yeraltı koşullarına ve Bölgenin endüstrisine göre tarımsal üretiminin planlı yapılmasıdır. Yani uygun bedene, uygun kumaş ile uygun kıyafetin dikilmesidir. Su isteği yüksek ve kök yapısı güçlü olan ürünlerin artezyen suyu ile sulanan bölgelerde üretimi hem çiftçi maliyetini artırır hem de yer altı kaynakların hızlı tüketimine neden olur. Bu risk toprakların yaşlanması, organik madde oranı düşüklüğü ile birlikte uzun yıllar aynı derinlik ve çeşidin ekilmesinden kaynaklanan zararlı ve hastalıkların çoğalmasına neden olabiliyor.

Yüksek kabiliyetli tohumlar var artık, hemen hemen her bölgemizde adaptasyonda sorun olamayacak tohumlar ve çeşitler var, planlı üretim için hiçbir bahanemiz yok. İngiltere 1800 lü yıllarda gerçekleştirdiği tarım devriminde, mera alanlarının dönüştürülmesi ve ürün rotasyon sistemi ile planlı üretimi gerçekleştirmiş aynı zamanda hayvancılık ve sanayinin de paralel olarak gelişmesine zemin hazırlamış ve 1800 lü yılların başında planlı üretimi başarmıştır. Ülkemizde 2010 yılında Havza Bazlı üretim yasası çıkmış fakat uygulama konusunda bir türlü yol alınmadı.

Bölgelerin yapısına uygun ürünler ve bu ürünler konusunda uzman Ziraat mühendisi istihdam edilerek yaşanan risklerin önüne geçilebilir. Ayrıca Tarım bakanlığı bünyesinde fazla birimler kapatılarak yerine Havza bazlı üretim şube müdürlükleri açılarak arazide üretici ile birlikte birçok sorun çözülebileceğine inanıyorum.

Az gelişmiş ülkeler Tarımda alt yapıyı sağlamlaştırıp geriden geliyor, teknolojiyi kullanma ve kaynaklarını koruma altına alarak üretimde çok önemli adımlar atmaya başladı. İhracatta güçlü olduğumuz pazarlarda artık yeni rakiplerimiz var,Gıda güvenliğimizi başka ülkelerin eline bırakmadan ithalatın önüne geçip kaynaklarımızı doğru kullanarak hedeflenen kaliteyi yakalayabiliriz yeter ki eksiklerimizin farkında olarak tarımı siyasete malzeme etmeyelim..

Yapacak çok iş var…

Saygı ve muhabbetle

Yorum Yazın
CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SON DAKİKA HABERLERİ

Anket
15 TEMMUZ PARKININ YENİ HALİNİ BEĞENDİNİZ Mİ.?
yukarı çık
admin@admin.com